Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Asena, Orhan

07.01.1922

Diyarbakır

15.02.2001

Ankara

Oyun yazarı, şair, çocuk hastalıkları uzmanı. 1950 sonrası Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından birisidir. Daha çok tarihi konuları ele alan eserler vermiş, çok üretken bir oyun yazarı olan Orhan Asena, “Türk tiyatrosunun Shakespear’i” olarak anılır.

Hakkında

1922’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Çocuk yaşlarda şiir ve öykü yazmaya başladı. İlk tiyatro çalışmalarını lise yıllarında yaptı[2]. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1945'te mezun oldu. Anadolu'da hekim ve hükümet tabibi olarak görev yaptı. 1955'te çocuk hastalıkları uzmanı oldu. 12 Mart döneminde Almanya’ya yerleşmek zorunda kaldı; sekiz yıl Almanya'da hekim olarak çalıştı[3] Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’ya yerleşti;, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde Edebi Kurul Üyesi ve Başkanı olarak da görev yaptı.

Yazın dünyasına şiir ve hikâye yazarak giren ve ilk şiirleri Yaratış ve İstanbul dergilerinde yayımlanan Asena zamanla oyun yazarlığına yöneldi. İlk oyunu Tanrılar ve İnsanlar - Gılgamış, 1954-1955 tiyatro sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi ve 1959'da da kitap olarak yayımlandı. 1960 yılında TDK tiyatro ödülünü alan bu yapıtı İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, İtalyanca dillerine çevrilmiştir.

Oyun yazarlığına devam eden Asena kırkı aşkın oyun yazdı ve oyunları tüm Türkiye'deki sahnelerde oynandı. Oyunlarından yaklaşık yarısı kitap olarak yayımlandı. Eserlerinde başkaldırı teması ağır bastı. Atçalı Kel Memet'in hayatını işlediği Atçalı Kel Mehmet adlı oyunuyla TRT'den 1970 yılında başarı ödülünü aldı. Daha sonraları ise, İsmet Küntay Tiyatro Ödülü'nü, Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü ve Türkiye İş Bankası Büyük Tiyatro Ödülü'nü kazandı. Tiyatro eleştirmenlerince Türk tiyatrosunun Shakespeare'i olarak tanımlanmıştır.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2001 yılında Ankarada vefat eden yazar Cebeci Asri mezarlıkta toprağa verildi.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

16 Mart 1920

Ak Kartalın Oğlu

Alemdar Paşa

Ali

Ana

Ana Baba Günleri

Atçalı Kel Mehmet

Ayla Öğretmen

Bir Başkana Ağıt

Bir Ömrün Akşamında

Candan Can Koparmak

Cehennemde Üç Ay

Dede Torun

Fadik Kız

Gecenin Sonu

Gılgameş

Hürrem Sultan

İlk Yıllar

Kaçış

Kapılar

Karacaoğlan

Korku

Mustafa Diye Biri

Nazım Üçlemesi 1 Arayan Adam

Nazım Üçlemesi 2 İçerdeki Adam

Nazım Üçlemesi 3 Dünya Yurttaşı

Öç

Ölü Kentin Nabzı

Ölümü Yaşamak

Seyitbaşı Konağı

Sığıntı

Simavnalı Şeyh Bedreddin

Şilide Av

Tanrılar Ve İnsanlar

Tohum Ve Toprak

Toroslardan Öteye

Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe

Yalan

Yıldız Yargılanması

Yunus Emre