Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Ibsen, Henrik

20.03.1828

Skien, Norveç

23.05.1906

Oslo, Norveç

Eleştirel gerçekçi edebiyat anlayışının tiyatrodaki öncüsü, çağdaş tiyatronun kurucularından, Norveçli oyun yazarı ve şair.

Hakkında

Skien'de doğdu, Oslo'da öldü. 15 yaşında öğrenimini bıraktı. Eczacı çırağı olarak çalışırken, kendi kendisini yetiştirdi. 1850'de Oslo'ya gitti. Çeşitli gazetelerde ve Bergen Millî Tiyatrosunda yazar olarak çalıştı. Danimarka ve Almanya'yı dolaştı. 1857'de Oslo'daki Noraks Tiyatrosu yönetmenliğine getirildi. Bu görevi sırasında romantik geleneğe bağlı oyunlar yazdı. Dört yıl İtalya'da kaldıktan sonra Dresden'e yerleşti. Oslo'ya 1891'de döndü.

Mali bunalıma düşmüş Norveçli bir tüccarın oğlu olan İbsen, Kristina’ya girerek üniversite adayları için düzenlenen eğitim kurslarına katılır. İlk oyunu Catiliana’yı 1850’de yazar. 1851’de Bergen’de Den Nationale Scene’ye Sahne Ozanı olarak atandıktan sonra oyun yazarlığı daha ağırlık kazanır. 188 oyunun sahnelenmesinde yer alır. Norveç Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni olur. Tiyatro iflas edince maddi güçlükler yaşar ve kendisine yardım bağlanması için Meclis’e başvurur. 1863’te Norveç’te Kristiana Tiyatrosu’nda sanat danışmanı olur; burs için yine hükümete başvurduğunda kendisine “burs değil, iyi bir dayak gerektiği” yanıtını alır. Tatlı İsteyenler adlı oyunun başarı kazanması üzerine hükümet yurt dışına geziye gidebilmesi için kendisine bu sefer mali yardımda bulunur. Dönemin en ünlü yazarı Bjornson’dan mali destek görerek 1864’te İtalya’ya gider ve zaman zaman Norveç’e dönse de 27 yıl yurt dışında kalır.

Batı tiyatrosu üstünde derin etkiler bırakan ve dram sanatının en büyük ustalarından sayılan İbsen, kendi konumunu şu sözlerle yansıtır: “Yeni bir evrenin yaratılışına katkısı olanların başında geldiğim söyleniyor. Bense, tam tersine, yaşadığımız çağın birçok nedenden ötürü ancak bir takım yeni şeyler doğurabilecek, sona ermiş bir çağ olarak nitelenebileceğine inanıyorum.” 19. yüzyılın diğer büyük oyun yazarları gibi romantik, bireyci ve anarşist bir dünya görüşünün etkisinde yapıtlar vermiş olan İbsen, yazdığı eleştirel gerçekçi oyunlarda toplum bireylerinin yanılsamalarını, nevrotik ve ruhsal çalkantılarını açığa sermiş; bireyin boşa çıkan yaşam uğraşını, toplumun dış yüzü ile iç yüzü arasındaki karşıtlığın yol açtığı çelişkilerin üstesinden gelemeyişini irdelemiştir.

Onun hakkında şöyle denilmiştir: "Ibsen’in tiyatrosu, modern tiyatronun Roma’sıdır. Bütün yollar ona çıkar, bütün yolların başlangıcında o vardır."

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Bir Halk Düşmanı

Hedda Gabler

Hortlaklar

John Gabriel Borgmann

Nora (Bir Bebek Evi)

Peer Gynt

Rosmersholm (Beyaz At)

Yaban Ördeği

Yapı Ustası Solness