Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Miller, Arthur

17.10.1915

Harlem, New York, ABD

10.02.2005

Connecticut, ABD

ABD’li oyun ve deneme yazarı.

Hakkında

Miller, yüzyılımızın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri kabul edilmektedir. Miller'in kahramanları, haşin bir toplum içerisinde, kendi vicdanlarıyla yaşayabilmek için bireysel suç ve sorumluluklarıyla uzlaşmaya çalışırlar. İlk bakışta oyunları, genellikle aile hikâyelerini anlatan bireysel dramlar gibi gözükse de, çağının önemli toplumsal, siyasi ve ahlaki sorunlarına eğilirler.

New York'un Harlem mahallesinde dünyaya geldi. Yahudi asıllıdır. Babası Avusturya-Macaristan'dan ABD'ye göçtü. Ann Arbor/Michigan'da İngiliz dili ve edebiyatı okudu (1938). Üniversite tahsilini sürdürürken Michigan Daily gazetesinde redaktörlük olarak çalıştı. İlk dramlarını da üniversite yıllarında yazmaya başladı. 1938'de New York'a döndü. 1940 yılında Mary Slattery ile evlendi. 1947'de All My Sons (Bütün Oğullarım) adlı tiyatro oyunuyla ünlendi. Bu oyununda, bir savaş zenginin, kendi ticaret anlayışıyla bağdaşmayan oğulları ölünce, intihar etmesini anlatır. İki yıl sonra Death of a Salesman (Satıcının Ölümü, 1949; filmi 1985) ile büyük başarı kazandı. Bu dramında da, uzun yıllardan sonra çalıştığı firmadan çıkarılan Willy Loman, oğulları tarafından reddedilince intiharı seçer.

Denemeler de yazan ve hem denemelerinde, hem dramlarında kişinin yalnızlığını ve kendisiyle hesaplaşmasını işleyen Miller, 1949'da Pulitzer Ödülünü aldı.

The Crucible (Cadı Kazanı) oyununda 17. yüzyılda Massachusetts'in Salem kasabasında yaşanmış cadı avcılığı örneğiyle, ABD'de 1950'li yıllarda senatör McCarthy'nin başını çektiği 'komünist avı'nı tenkit ediyordu. Senaryosunu Jean-Paul Sartre'ın yazdığı bu oyun 1956'da filme alındı. Miller Cadı Kazanı yüzünden soruşturmaya da uğradı.

ABD'li ünlü aktris Marilyn Monroe ile evlenen (1956-1961) Miller, bütün dünyada gazetelerde sık sık adından söz ettirdi. Monroe için The Misfits (Uyumsuzlar, 1959) filminin senaryosunu yazdı. Özel problemlerini işlediği After the Fall (Düşüşten Sonra, 1964)'ı, aynı yıl Incident in Vichy (Vichy'de Olay) adlı oyunu sahnelendi. Bu oyununda rasgele insanların Naziler tarafından 'Yahudi' diye tutuklanmalarına gösterdikleri tepkileri dile getirir. Playing for Time (Zaman Kazanmaya Çalışırken, 1980) adlı televizyon senaryosunda da Nazilerin Yahudileri topladığı Auschvvitz kampının orkestrasını konu alır. 1987'de Timebends (Zamanın Dönemeçleri) adlı hatıralarını yayınladı.

Diğer eserleri arasında A Memory of Two Mondays (İki Pazartesinin Hatıraları, 1955), A View f rom the Bridge (Köprüden Bakış, 1955) ve The Price (Bedel, 1968) dramlarını sayabiliriz.

Miller'in eserlerinin birçoğu Türkçeye de sahnelenmiştir.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Bedel

Brooklyn Köprüsü

Bütün Oğullarım

Cadı Kazanı

Çift Yönlü Ayna

Dikkat Hafıza

Düşüşten Sonra

İki Pazartesinin Hikayesi

Köprüden Görünüş

Morgan Dağından İniş

Satıcının Ölümü

Vichydeki Olay

Yasak Elma