Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Özakman, Turgut

01.09.1930

Ankara

 

 

Yazar, dramaturg, senarist.

Hakkında

Turgut Özakman, 1 Eylül 1930 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. 1930 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından bir dönem avukat olarak çalışan Özakman, daha sonra Köln Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi aldı ve de Devlet Tiyatrosu’nda dramaturg görevine atandı. TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 – 1987 yılları arasında Genel Müdürlük görevlerinde bulunan Özakman, 1988-1994 yılları arasında ise RTÜK’de başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Tiyatro Bölümü’nde kadrolu öğretim üyesi olarak uzun yıllar görev yapan Özakman, bu üniversiteye verdiği emeklerden dolayı 2007 yılında fahri doktora ünvanı kazandı.

Turgut Özakman’ın 2005 yılında kaleme aldığı Şu Çılgın Türkler adlı roman, kısa sürede 300’ün üzerinde baskı yaparak 600.000’e yakın kopya sattı. Kurtuluş Savaşı’nı ele alan tarihi roman, 1921-1922 yılları arasında yaşanan olayları akıcı bir dille kaleme alırken, gençlere yakın tarihimizi hatırlatmak açısından büyük bir önem ve etkiye sahip oldu.

Şu Çılgın Türkler’in ardından 2008 yılında Diriliş - Çanakkale 1915, 2009 yılında ise Cumhuriyet - Türk Mucizesi adlı kitapları kaleme alan Özakman, 2010 yılında tamamlanan ve Atatürk’ü genç nesile tanıtmak gibi önemli bir hedefi olan Dersimiz; Atatürk adlı belgeselin yazarlık ve editörlük görevlerini üstlendi. Özakman’ın yakın tarihimizi konu alan 1994 tarihli Kurtuluş ve 1998 tarihli Cumhuriyet adlı iki yapımı daha bulunmaktadır.

23 Eylül 1998'de, kendisine, 'üstün hizmetleri dolayısıyla' Anadolu Üniversitesi’nce “Fahri Doktor” unvanı verildi. Çeşitli ödüllerin yanı sıra 1999'da, 'Türk toplumunun kültür ve sanat hayatına katkı ve hizmetlerinden dolayı' Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne değer görüldü.Nisan 2002' de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya " Turgut Özakman Sahnesi" adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005’te yayımlanan ve büyük yankı uyandıran Şu Çılgın Türkler adlı romanı dolayısıyla Yeditepe Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından “Fahri Doktor” unvanı, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi tarafından ise “Topluma Katkı, Topluma Hizmet ve Atatürk Ödülü” ile ödüllendirildi, pek çok kuruluştan özel ödül aldı.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Ah Şu Gençler

Ak Masal Kara Masal

Ben Mimar Sinan

Bir Şehnaz Oyun

Deli Bayramı

Duvarların Ötesi

Fehim Paşa Konağı

Güneşte On Kişi

Kanaviçeli Oyun

Masal Var Masalcık Var

Ocak

Paramparça

Resimli Osmanlı Tarihi

Şu Çılgın Türkler

Töre