Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Pirandello, Luigi

28.06.1867

Agrigento, Sicilya, İtalya

10.12.1936

Roma, İtalya

İtalyan yazar. Özellikle oyun yazarı olarak tanınmıştır. Roman ve kısa hikâyeleri de vardır. 1934 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

Hakkında

İnsanın kurduğu düşlerle gerçek yaşam arasındaki farklılıkları gözler önüne seren yapıtlarıyla bilinen Luigi Pirandello, 28 Haziran 1867'de, bir maden ocağı sahibinin oğlu olarak Sicilya'da bulunan Agrigent'te doğdu. 1886'da lise eğitimini tamamladıktan sonra Palermo ve Roma'da Latin dilleri ve edebiyatı okudu. Eğitim koşullarından hoşnut olmayınca Bonn'a giderek 1891'de doktor unvanını aldı. 1892'de Roma'ya dönünce değişik edebiyat dergilerinde çalıştı ve Bonn'da geçirdiği yılları anlatan şiir kitapları yayınladı.

1894'de Sicilyalı Maria Antonietta Portulano ile evlenerek üç çocuk sahibi olan Pirandello, 90'lı yılların sonuna kadar dram ve düzyazılar konusunda yoğunlaştı. Yazdığı ilk düzyazılarda Alman natüralizmine analog olarak gerçeğin dakik bir yansımasını vermeyi amaçlayan Verismo geleneğine sadık kaldı. Ailesi maden ocağı kazası sonucunda tüm servetini yitirince, karısı bir daha düzelmemek üzere ağır sinir krizi geçirdi. Bir yıl sonra yayınladığı Gölge Adam/Mattia Pascal adlı romanda merkezi motifi olan çözümlemesi olanaksız görünüşle gerçek varoluş, delilikle gerçek arasındaki ilişki dokusunu göstermektedir. Bir yanlışlık yüzünden öldü sanılan Mattia, bu fırsatı yeni bir kimlik edinmek üzere kullanır. Ne var ki gerçek benliğinden kurtulamayarak köyüne döner ve burada karısının başka biriyle evlendiğini öğrenir. Mattia artık gerçekten yeni bir hayata başlamak zorundadır. Pirandello daha sonraki romanlarında ve pek çok öyküsünde insanın özgürlüğe kavuşması için verdiği çabalarla iyi ilişkiler geliştirmek konusundaki arzularının bağdaştırılamayacağı konusunu işlemekte aynı motifi kullanmıştır. Pirandello düz yazı çalışmalarının yanı zıra 1900'lerin başında tek tük dram yazmaya da başladı. 1908-1922 yılları arasında Roma'da İtalyan dili profesörlüğü yapan yazar, tiyatro çalışmalarına ancak 50 yaşına geldiği zaman yoğunlaştı. Bir arkadaşı tarafından aşılanan sahne aşkı nedeniyle 1917'de altı oyun birden yazdı. Bu oyunlardan Soytarı Külahı'nda insanın içinde bulunduğu durama gire kendine uygun bir maske hazırlayarak bunu son ana kadar savunması konusunu işledi ve bu temayı başka oyunlarında da kullandı. Burada karısı tarafından aldatıldığını öğrenen erkek burjuva yaşantısının binbir güçlükle kurulmuş görüntüsünü ayakta tutmaya çalışır. Diğer oyunu Sen Öyle Diyorsan Öyledir'de karısının öldüğünü sanarak bir başka kadınla evlenen bir adamın öyküsü anlatılır. Adamın kaynanası ise ikinci kadının ilk karısı olduğu konusunda ısrarlıdır.

Luigi Pirandello, Altı Kişi Yazarını Arıyor adlı oyunuyla asıl ününü kazandı. Burada, rolleri yazar tarafından tam olarak belirlenmemiş altı kişi, bir oyunun provasını altüst eder. Öyküde üzerlerine düşen rollerini sonuna kadar oynamak isteyen altı kişi; anlaşılamadıklarının farkına varınca sorunlarını sergilemek için tiyatronun pek uygun bir yer olmadığını düşünür. Bu figürler varoluş noksanlığı karşısında hayatına bir anlam arayan insanı simgelemektedir. Pirandello, komedi ile trajedi ve realistik ile düşsel öğeler gibi katı tezatları kullandı. Belirli bölümlere ve açık bir olay şemasına sahip olmayan ve belirsiz bir sonla biten bu oyun ilk kez sahnelendiğinde bir skandala neden olmakla beraber, çok kısa bir zamanda epik ve absürt tiyatro üzerinde çok etkili bir klasik haline geldi.

Aynı yıl içinde IV. Henri çıktı. Burada aristokrasiye mensup bir erkek İmparator IV. Henri olduğunu sanarak aklını kaçırır. İyileştikten sonra, gerçekle yüzleşmemek için deli rolünü oynamayı sürdürür. Foyası anlaşılınca katil olur ve bundan böyle cezalandırılamamak için oyununu sürdürmek zorunda kalır.

Pirandello, 1924'te Faşist Partiye girdi ve bir yıl sonra Roma'da Teatro d'Arte'nin müdürlüğüne getirildi. Son romanı Bir, Hiçkimse ve Yüzbin'de kişilik çatışmasını yani şizofreni işledi. Yazarın tiyatrosu 1928'de kapatılınca yazar giderek rejime ilişkin umutlarını yitirmeye başladı. 1934 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Luigi Pirandello, iki yıl sonra, 10 Aralık 1936'da Roma'da zatüreden öldü.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

4.Henri

Ağzı Çiçekli Adam

Altı Kişi Yazarını Arıyor

Aptal

Çıplakları Giydirmek

Dağın Devleri

Herşey Yolunda

Liola

Meslek Belgesi

Namus Hırsı

Sahip Çık Sahip Ol

Sicilya Turunçları

Size Öyle Geliyorsa Öyledir

Uçarı