Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Sümer, Dinçer

1938

İzmir

 

 

Tiyatro yazarı, yönetmen ve oyuncu, seslendirme sanatçısı.

Hakkında

Öğrenim yıllarında gazetecilik yaptı. Bu sırada tiyatrolarda çalıştı, sinema filmlerinde rol aldı. Şiir ve radyo oyunlarıyla edebiyata girdi. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nü bitirdi. Tiyatro üzerine Polonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmalar yaptı.

Dinçer Sümer 1961'den bu yana Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışıyor. Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu'nda, Tiyatro Yazarları Derneği yönetiminde bulundu. Anadolu Üniversitesi'nde dramaturgi dersi öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Dinçer Sümer'e Türk Dil Kurumu, TRT, TBMM gibi pek çok kurumdan sanata yaptığı katkılardan dolayı ödül verilmiştir. Ayrıca 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Sanat Danışmanlığı yapan Dinçer Sümer'in ‘‘Eski Fotoğraflar’’ adlı tiyatro oyunu 2008 yılında sinemaya aktarıldı. Necef Uğurlu ve Jülide Övür'ün yönetmenliğini yaptıkları filmde, Ahmet Uğurlu ve Bennu Yıldırımlar rol aldı.

İlk olarak 1976 yılında sahnelendiğinden beri Türk Tiyatrosu'nun en çok izlenen oyunlarından olan ‘‘Eski Fotoğraflar’’ı ilk izlediğinde 20 yaşında olan Ahmet Uğurlu, bu rolü oynama hayalini 26 yıl sonra 46 yaşında gerçekleştirdiğini söyleyerek heyecanını farklı bir bakış açısıyla ifade etmişti. Sıradan insanların trajedilerinin anlatıldığı filmde, zıt dünyaların altını çizmek istediklerini belirten Necef Uğurlu, filmin temasını, ‘‘Her iyinin bir kötü yanı, her kötünün de bir iyi yanı vardır. Her insanın bir masum hikayesi vardır. İnsanların hayatları yanlış kişilerle kesişebilir’’ sözleriyle anlatmıştı.

Tiyatro Eserlerinden Bazıları

Ali Ayşeyi Seviyo

Beni Dünya Kadar Sev

Eski Fotoğraflar

Gecenin Kulları

Gül Satardı Melek Hanım

Karacaoğlan

Katip Çıkmazı

Maviydi Bisikletim

Meddah Amca

Memuroğlu Memur

Önce Sevmeyi Öğren

Sandalım Kıyıya Bağlı

Üç Derste Aşk